Foliopaki są nową oraz szczególnie bezpieczną metodą zabezpieczania produktów do transportu. Tymczasem wielu osobom nazwa ta nie wywołuje jakichkolwiek skojarzeń, dla tego też ważne jest to, aby napomknąć z jakich materiałów zbudowane są foliopaki foliowe oraz jak wygląda sam proces produkcyjny. Warto zaznaczyć, iż skrupulatne opisanie pełnego procesu zajęłoby naprawdę dużo czasu, ponieważ jest to rzecz dosyć kłopotliwa, stąd też w tym felietonie poruszone pozostaną jedynie najważniejsze kwestie, które to pozwolą zobrazować całe zjawisko.
Czym cechuje się polietylen?
Polieten jest miękkim, woskowatym i podatnym na obróbkę cieplną półfabrykatem, który nie posiada żadnego koloru. To właśnie z polimeru etylenu, a konkretniej z jego granulatu, wytwarza się foliopaki, które cechują się nieprzepuszczalnością pary wodnej, co oznacza, iż jest to towar hydrofobowy. Jakby tego było mało materiał ten jest niepodatny na wpływ niskich temperatur oraz roztworów chemicznych, co powoduje, iż wyrób, który okryty jest polietenem jest właściwie całkowicie zabezpieczony przed zgubnymi zjawiskami.
Płachta polietylenowa
Naturalnie z plastiku ch2ch2 nie wytwarza się kopert foliowych, a z jego granulek. Płachta polietenu powstaje metodą tak zwanego rozdmuchu lub też wylewu maszynowego, co polega na tym, że przez obróbkę termiczną granulat jest roztapiany.
Jak przebiega produkowanie foliopaku kurierskiego?
Przede wszystkim konieczne są do całego procesu profesjonalne machiny do zgrzewania, które to z folii polietylenowej są w stanie stworzyć odpowiednie elementy o rozmaitych rozmiarach. Pierwszym etapem jest ustawienie płachty wykonanej z polimeru etenu na machinie, która następnie składa ją w odpowiedni, wybrany przez operatora kształt i zgrzewa kanty. Zgrzewanie jest wyjątkowo ważne, z racji na to że w następstwie mamy gwarancję, iż z wnętrza koperty foliowej nic nie wypadnie i nie wpuści ona żadnej wilgoci do wnętrza. Podczas procesu zgrzewania niezwykle istotne jest bezwzględnie to, by zachować jakąś stronę wolną w tym celu, by móc zapakować do niej produkty. W niezgrzanej części koperty kurierskiej montuje się pasek z woododpornym klejem który zabezpiecza się dlatego, by we właściwym czasie można go było oderwać i zabezpieczyć przesyłkę znajdującą się wewnątrz.
Pomimo tego, że foliopak wydawać się może rzeczą zwykłą i prostą do wykonania to cały proces jego powstawania wcale na to nie wskazuje. Bez profesjonalnych maszyn oraz odpowiednich półproduktów nie jesteśmy w stanie wykonać koperty kurierskiej.